Ako vybrať detskú kuchynku?

Ste celí nesvoji, keď vám dieťa pobehuje pod nohami, zatiaľ čo pripravujete večeru? Zabavte ich v ich vlastnej bezpečnej kuchynke. Tá môže podobne ako ozajstná blikať, vydávať zvuky a svietiť. Vaše dieťa si bude pripadať ako dospelé a ešte k tomu sa zoznámi s novými úlohami, tvarmi a náčiním.

Kuchynka na hranie nasýti zvedavosť a podporí vývoj dieťaťa

S čím začať

Vek a pohlavie dieťaťa

Kuchynku môžete svojmu malému zvedavcovi zaobstarať už od 2 rokov. Pre takto malé deti však vyberajte skôr jednoduchšie modely vo výrazných farbách, bez drobného príslušenstva, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť. Čím budú vaše deti staršie, tým viac ocenia prepracované detaily a rôzne interaktívne efekty. Rovnako tak sa zamerajte aj na dizajn. Súrodencom kúpte skôr neutrálne farby, dievčatkám pokojne vyberte celoružovú linku.

Veľkosť izbičky

Plánujete kuchynkou zaplniť prázdny kút v detskej izbe? Potom vás veľkosť nemusí nijako obmedzovať. V malom byte si však rozmery dobre prepočítajte a všetko naplánujte. Práve pre vás môžu byť vhodnejšie kufríkové varianty s varičom, kam podľa potreby pridáte ďalšie spotrebiče a položíte na stôl alebo na podlahu. Dieťa si môže celú svoju kuchynku potom zbaliť a odniesť na záhradu alebo pokojne na návštevu u kamaráta.

Materiál

Drevo

Napriek tomu, že často nenájdete na drevených kuchynkách také prepracované detaily a ani žiadnu elektroniku, väčšinou pôsobí rovnako reálne. Pevné a stabilné drevo zvládne aj menej šetrné zaobchádzanie a len tak sa nezdemoluje. Deťom sa bude navyše s príjemnou štruktúrou dreva dobre pracovať.

  • Stabilný

  • Pevná konštrukcia

  • Príjemný povrch

  • Nie je vybavenáé elektronikou (zvukmi, svetielkami)

  • Menej doplnkov

Plast

To, kvôli čomu dieťa natoľko fascinuje vaša kuchyňa (syčanie, pípanie, cvakanie) skôr nájde u plastového modelu. Ten totiž môže byť doplnený o rôzne elektronické prvky, ktoré hranie razom zatraktívni. Rovnako tak všemožné drobnôstky ako napríklad ovládacie gombíky variča budú detailnejšie vypracované.

  • Nižšia cena

  • Prepracované doplnky

  • Jednoduchá údržba

  • Menej stabilná

  • Náchylná na prasknutie a prevrhnutie

Rozmery

Výška

Výber veľkosti závisí nielen na dostupnom priestore, ale aj výške vášho dieťaťa. Kuchynky zvyčajne merajú od 40 do 120 cm. Podobne ako vo vašej kuchyni by mala byť doska vysoká tak, aby sa malý kuchtík nemusel príliš ohýbať a zároveň všade dosiahol.

Ak dieťa nedosiahne na horné skrinky, hrozí, že sa bude snažiť na kuchynku liezť, čím by ju mohlo ľahko prevrátiť.

Najmenšie deti od 2 do 3 rokov by mali mať pracovnú dosku vo výške 40-48 cm. Pre väčšie deti je potom vhodná výška medzi 45 až 55 cm.

Hĺbka a šírka

Hĺbka detských kuchyniek sa pohybuje v rozmedzí 30 až 50 cm a dĺžka od 30 do 130 cm. Čím priestrannejšia pracovná doska bude, tým rozmanitejšie recepty a lektvary môže dieťa vymýšľať. Niektoré modely možno ďalej rozšíriť pomocou prídavného odkladacieho pultu alebo servírovacieho vozíka.

Najväčšie kuchynky sú široké kľudne aj 1 meter, najmenšie zas neprekročia ani 30 cm

Priestor na hranie

Koľko miesta môžete detskej kuchynke vyhradiť? K nameraným hodnotám nezabudnite pripočítať najmenej ďalších 50 cm na hranie. Dobre si prezrite samotnú konštrukciu, pretože nie všetky modely sa dajú ľahko priraziť k stene. Niektoré typy majú na jednej strane kuchynskú linku a na druhej jedálenský pult. Dieťa sa tak môže hrať z oboch strán a preto je potrebné vyhradiť dostatok priestoru dookola.

Výbava kuchynky

Riad a potraviny

So strohou kuchynkou sa vaše dieťa toľko nevyhrá a rýchlejšie ho prestane baviť. Preto je drvivá väčšina doplnená riadom a umelými potravinami. Pred nákupom si preto celý set prezrite a zistite počet kusov. Majte však na pamäti, že každá pokrievka aj príbor vydá za 1 kus, takže nakoniec aj 12 kusov môže vyzerať pomerne chudobne.

Zaobstarať môžete aj menej vybavenú kuchynku a doplnky deťom postupne dávkovať. Veľký výber nájdete v kategórii Príslušenstvo k detským kuchyňkám.

Balenie najčastejšie obsahuje hrnce a panvice na varenie, ktoré svojou veľkosťou pasujú na varnú dosku. Väčšinou nechýbajú ani taniere, príbory, varešky a iné náčinie. Malí šéfkuchári môžu nosiť aj kuchynskú zásterku a čiapku. S rozmanitými doplnkami bude hra oveľa zaujímavejšia a realistickejšia.

Funkcie

Niektoré plastové modely sú na batérie a ponúknu tak deťom ešte vierohodnejší zážitok. Pri drevených kuchynkách potom môžete nájsť napríklad LED diódy alebo drobné repráčiky.

  • Zvukové efekty - imitujú napríklad bublajúcu vodu v hrnci, vyprážanie na panvici a signály kuchynských spotrebičov
  • Svetelné efekty - zabudované svetlo v rúre, LED pásiky, farebné diódy pri spotrebičoch, červené svetlo na sporáku symbolizujúce žeravé platne
  • Tečúca voda - po otočení kohútika vyteká z batérie do drezu
  • Tepelne citlivé potraviny - menia farbu po kontakte so studenou vodou v hrnci
  • Potraviny s funkciou rezu - zelenina aj ovocie možno nakrájať a znovu zložiť
  • Dávkovač ľadu - po zatlačení páčky sa sypú umelé kocky ľadu
Čím je dieťa staršie, tým viac ocení prídavné funkcie a dodatočnú výbavu

Bezpečnosť

Kvalita spracovania

Pri dodaní tovaru si skontrolujte stabilitu výrobku. Vyššie modely nemusia byť natoľko stabilné. Ak si naozaj nie ste istí, či kuchynka odolá väčšiemu tlaku či šplhaniu, pripevnite ju k stene. Okrem mohutnosti mrknite aj na hrany dosky. Tie by nemali byť ostré, ani sa nikde odlupovať. Deti mladšie ako 3 roky by vo výbave nemali nachádzať malé časti, ktoré by následne mohli prehltnúť.

Nezávadnosť

Výrobky určené deťom by mali byť 100 % nezávadné a zdraviu bezpečné. Aj napriek tomu si však dajte pozor, aby lacnejšia drevotriesková kuchynka neobsahovala fenol-formaldehydovú živicu. Z nich sa potom uvoľňuje nežiaduci formaldehyd.

Vplyv na rozvoj dieťaťa

Akonáhle vaše dieťa nájde kuchynku pod stromčekom alebo vedľa narodeninovej torty, začne rozvíjať nekonečné hry na kuchára, gazdinky a ochutnávača. Detská kuchynka však nie je iba interaktívna a originálna hračka. Počas hrania vaše dieťa rozvíja vo všetkých zmysloch.

Deti sa vďaka kuchynke učia spoločenskému správaniu a sociálnym zručnostiam
  • Dieťaťu bezpečne ukážete, ako sa pripravujú základné potraviny a čo dokážu spotrebiče
  • Podporuje rozvoj drobnej motoriky
  • Dieťa sa naučí aj novú slovnú zásobu
  • Rozvoj detskej fantázie
  • Učí dieťa udržiavať poriadok
  • Zlepšenie a rozvoj koordinácie